Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska - direkt eller indirekt genom dotterföretag tillhandahålla tjänster och produkter inom säkerhetsbranschen, äga och förvalta fast och lös egendom, liksom också därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 914 900 | 1 876 354 | 1 816 446 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 187 947 | 135 820 | 183 713 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 192 901 | 145 136 | 192 185 |
| Årets resultat (tkr) | 22 946 | -11 486 | 6 329 |
| Summa tillgångar (tkr) | 789 713 | 802 923 | 839 761 |
| Antal anställda | 897 | 926 | 926 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 914 900 | 1 876 354 | 1 816 446 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 187 947 | 135 820 | 183 713 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 192 901 | 145 136 | 192 185 |
| Årets resultat (tkr) | 22 946 | -11 486 | 6 329 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 341 197 | 302 290 | 298 717 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 448 516 | 500 633 | 541 044 |
| Tillgångar (tkr) | 789 713 | 802 923 | 839 761 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 63 807 | 40 861 | 52 347 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 15 453 | 13 964 | 12 247 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 710 453 | 748 098 | 775 167 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 789 713 | 802 923 | 839 761 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 196 | 3 876 | 2 918 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 35 | 135 | 276 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 538 718 | 552 907 | 519 152 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 244 050 | 246 998 | 232 449 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 897 | 926 | 926 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 135 | 2 026 | 1 962 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 876 | 868 | 815 |
| Vinstmarginal | 9.8% | 7.2% | 10.1% |
| Soliditet | 8.1% | 5.1% | 6.2% |
| Kassalikviditet | 45.3% | 51.4% | 55.9% |
Securitas Technology Sverige AB ingår i en koncern med 95 bolag. Moderbolag är Securitas Sverige Holding AB och koncernmoderbolag är Securitas AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska - direkt eller indirekt genom dotterföretag tillhandahålla tjänster och produkter inom säkerhetsbranschen, äga och förvalta fast och lös egendom, liksom också därmed förenlig verksamhet.